teisipäev, 9. detsember 2008

Baba Super Power

Sumeda Gangese kaldal

+28 ºC


Silmad kanepisuitsust udused, mõned allesjäänud hambad pesematusest pruunid, ümber kõhna keha virsikuoranþid riided, pikad juuksed ning habe pulstunud ja sorakil – see on Baba Super Power või Baba Brainless. Täiesti tavalisel päeval istuvad Baba ja mõned ta ametivennad püha Gangese jõe ääres ühes vabaõhu varjualuses ning teevad lõket, mille peal nad endale riisi ja kartuleid keedavad. Peale kerget babade poolset käeviibet, otsustame nende õdusas varjualuses niigi kuumal päeval kuuma lõkke ääres istet võtta ning uurida sadhude hingeelu veidi lähemalt. Baba Brainless on sadhu ehk India pühamees või täpsemini mediteerija, kes ütleb enda hinge olevat mitme tuhande aastase ning ükspäev loodab ta nirvaanasse saada Ta selgitab, et ta ei taju enam, mis osa päevast ta mediteerib ehk see toimub pidevalt 24 tunni jooksul. Parim aeg mediteerimiseks olevat aga öösiti, kui maapeal valitseb vaikus ning inimesed magavad. Baba Brainless on Varanasis üks väheseid inglise keelt kõnelevaid sadhusid, kelle otsa mina sattusin. Ta on käinud ülikoolis, elanud Taanis ning teab täpselt Skandinaaviamaade geograafilisi asukohti. Ta elab India põhjaosas ühes ashramis, kuid Varanasisse on ta tulnud külma ja lume eest varju, sest hiljuti sai tema külas just külma ning lumevaringute tõttu mitmeid inimesi surma. Baba ei lase meil pikalt küsimusi esitada, vaid asub meile kohe oma elufilosoofiat tutvustama, mille hulka kuuluvad sellised tõed nagu elu jooksul kogutud tarkuse jagamine teistega; iga inimene peab kõrgemalt saadud energia suunama millegi loomisesse, olgu see siis savi nikerdamine või kunst tegemine või midagi muud jne. Lisaks usub baba, et iga inimene saab elult seda, mida ta otsib või tahab. Baba sõnul on kõige parem illustreerida igasugu teooriat praktikaga ning ta räägib meile ühe loo...


Lesknaine elab oma pojaga suures vaesuses ning ta elu on väga raske. Vaatamata raskustele otsustab ta oma poja kooli panna, et see saaks targaks, saaks hea ameti ning jõuaks teda vanaduses üleval pidada. Väike poiss käib koolis, kus õpetatakse, et Jumala silmis on kõik inimesed võrdsed ja jumal armastab kõiki võrdselt. Poisil on selle peale õpetajale vaid üks küsimus: „Kui jumal armastab meid kõiki võrdselt, siis miks ta on teinud nii, et mina olen väga vaene?” Õpetaja vastab, et selle küsimuse peab poiss küll otse Jumalalt küsima. Poiss pärib aga edasi, et kust ta Jumala leida võiks. Õpetaja teab rääkida, et Jumal elab sügaval dþungli keskel ning ta on ümbritsetud kiskjatest. Poiss otsustab teekonna Jumala juurde ette võtta ning ema küpsetab pojale teekostiks leiba kaasa.

Poiss kõnnib ja kõnnib kuni kõht läheb tühjaks ta otsustab leiba süüa, kuid leiva kõrvale on hädasti vett vaja. Poiss käib läbi mitme küla, kuid igal pool on kaevud tühjad ning poisil ei õnnestu oma leiba süüa. Poiss käib läbi 6 küla ning jõudes seitsmendasse avastab ta, et kõik on ümberringi roheline ja sealses kaevus on vett. Kuid oh häda, kui ta kaevuveerel turnib, siis võtavad kuninga sõdurid ta kinni ning viivad kuninga ette. Kuningas pärib, et mis poiss tema kaevus tegi. Ja selle peale poiss räägib, et ta on teel Jumala juurde, kõht läks tühjaks, tahtis leiva kõrvale vett juua ja leidis alles peale kuut küla esimese kaevu. Poiss selgitab liksaks, et tal on Jumalale ka küsimus, et kui Jumal väidetavalt kõiki võrdselt armastab, siis miks tema on siia maailma vaesena sündinud. Kuningas palub poisilt, et kui see Jumala juurde jõuab, siis küsigu Jumalalt, et miks tema valduses olevad kaevud kõik veest tühjad on. Poiss lubab küsida ning rändab edasi.

Jõudnud dþunglisse, komistab poiss pimedas kellegi otsa. See on vana ja väga haige sadhu. sadhu on oma eluga päris rahulolematu, sest tal on nahahaigus, mille kätte ta otseselt ei sure, kuid millega ta väga vaevaliselt elab. sadhu pärib, et kuhu poiss teel on. Poiss selgitab, et ta peab minema dþungli keskele Jumala juurde, ning küsima talt, et kui Jumal kõiki võrdselt armastab, siis miks on tema vaene ning miks kuninga kaevud tühjad on. sadhu palub, et poiss küsiks Jumalalt ka tema kohta, et miks Jumal tal surra või normaalselt elada ei lase. Poiss lubab Jumalalt selle järgi uurida.

Lõpuks jõuab poiss keset dþunglit ning teda piiravad kiskjad, kelle ülesandeks on mitte kedagi Jumala juurde lasta. Poiss on aga nii kangekaelne ja otsustuskindel oma soovis, et isegi kiskjad ei suuda talle vastu astuda ning lasevad poisi peale pikka lunimist lõpuks Jumala juurde. Poiss astub Jumala ette ning asub oma küsimusi küsima. Kõigepealt uurib ta, et kui Jumal kõiki võrdselt armastab, siis miks ta tegi nii, et vana sadhu oma haiguse kätte ei sure ega ka normaalselt elada ei saa. Jumal vastab, et sadhu on kogu maailma kõige targem mees, kuid ta ei ole kunagi oma tarkust mitte kellegagi jaganud. sadhu ei saa enne ära surra kui ta on oma tarkust teistega jaganud. Poiss tänab vastuse eest ning küsib järgmise küsimuse: „Kui sa kõiki võrdselt armastad, siis miks kuninga kuues külas kõik kaevud tühjad on?” Jumal vastab: „See kuningas on maailma kõige rikkam kuningas. Tal oli seitse tütart, kes kõik vaja mehele panna. Kuningas ei olnud neist kedagi nõus aga andma mehele, kes olid vaesemad kui ta ise. Nii tegi ta järjest kuus tütart õnnetuks ning tänaseks on neist kuus end kaevu uputanud ning kuue küla kaevud on sellest tühjaks jäänud. Kuningal on veel alles üks tütar ning kui sellele meest ei leita, siis uputab ka see tütar ennast ning viimase küla kaev kuivab.” Poiss jõuab nüüd viimase ja ennast puudutava küsimuse juurde ning pärib: „Jumal, kui sa kõiki inimesi võrdselt armastad, siis miks on nii, et mina olen väga, väga vaene? Jumal vastab, et kunagi kui poiss saab isaks, siis tema vastsündinu, enne kui ta jõuab oma silmad avada, annab talle vastuse. Poiss tänab ning alustab tagasiteed.

Poiss kohtab dþunglis kõigepealt sadhu. sadhu pärib, et mis Jumal vastas tema hädade kohta ning poiss selgitab. Peale vastuse kuulmist, ütleb sadhu poisile: „Sina oled käinud Jumala juures ning saanud minu hädadele vastuse, sina oled kõige targem mees, keda ma näinud olen, sinule ma annangi kogu oma tarkuse edasi.” Nii juhtubki, et sadhu õpetab poisile kõik maailmatarkused ning poisist saab maailma kõige targem mees ja sadhu saab rahus siit ilmast lahkuda.

Edasi liikudes jõuab poiss kuningalossi. Kuningas pärib, et kas poiss Jumalat nägi ning kas ta kuninga muredele vastuse sai. Peale selgitusi otsustab kuningas, et ta paneb oma kõige noorema ehk seitsmenda tütre mehele, kes on rikkam kui kuningas ise. Selleks inimeseks on loomulikult poiss, sest tema rikkus seisneb kogu maailma tarkuses, mille poiss sadhult sai. Nii juhtubki, et poiss abiellub kuningatütrega, saab varanduseks trooni ja kogu kuningriigi ja palju raha. Noored elavad õnnelikult kuni printsess jääb rasedaks ning sünnitab poja. Poiss, kes on nüüd kuningas, laseb oma poja kohe peale sündi kuldkandikul enda juurde tuua. Beebi ei ole veel oma silmi avanud, kui kuningas kiirustab pärima oma küsimust, millele ta Jumalalt vastust ei saanud. Nii vaatab ta imeilusa ja terve vastsündinud poisslapse näkku ning küsib: „Ütle sina mulle, et kui Jumal kõiki inimesi võrdselt armastab, siis miks tegi ta nii, et mina olen vaene?”. Selle peale avab beebi silmad ning vastab: „Sa oled loll mees. Vaata mis sul kõik on – sa oled maailma kõige targem ja kõige rikkam mees ning sa julged ikka veel sellise küsimuse küsida!”

Baba Brainless popsutab kanepisuitsu ning kobiseb omaette: ”Idioodid jäävad ikka idiootideks ning ahned ahneteks.”

Marika

Kommentaare ei ole: