neljapäev, 26. veebruar 2009

Üks pärastlõuna perekond Blackidega

Peale lõkkevanni Takakas

Vannis +100 ºC


Tegevuskoht: Christchurchi lennujaam

Äsja riiki sisenenutena seisavad kaks seljakotirändurit Uus-Meremaal Christchurchi lennujaamas. Nad vaatavad tõsiste nägudega saabuvate lendude saalis ringi ning missiooniks number üks on leida „oma kiwi”. Kuna saabujatele vastu tulnud inimeste seas ei ole kahjuks mitte kedagi sildiga „Marika ja Tom”, mistõttu suunduvad nad müntidega töötava internetikioski avarustesse. Couchsurfingu kodulehel on mitmeid kiwisid, kes on nõus rändureid oma juures majutama ning rändurite valikuks osutub Tim Black. Timi profiil tundub huvitav - ränduritega samades aastates olev mees, kellel on maamaja, naine, lapsed, mitu hobust, koerad-kassid ja lambad ning isiklik baar.

Tegevuskoht: Tim ja Esther Blacki hobusetallide, heinamaa ja maja vahel asuv parkla
Hoovi, millel on silt Tim and Esther Black, saabub Nissan Wingroad, kust väljuvad Marika ja Tom. Eemalt läheneb neile uljal sammul nooruslik maamees, triiksärgi peal veidi lõdvaks lastud lips, jalas püksid, millel viikide asemel sisse vajunud põlvekohad, näol kõige siiram naeratus ning tervituseks ulatatud käsi on suur ja soe. Saage tuttavaks, Tim Black. Väraval seisab ka Esther, Timi naine, kes esialgu tuli Šotimaalt Uus-Meremaale polo (hobuse seljas istudes tuleb kepiga vastasvõistkonna väravasse pall lüüa) pärast, kuid jäi paikseks hoopis Timi pärast. Esther on väga avatud ja jutukas ning annab külalistele kohe kiire ülevaate nende pere eesootavatest sündmustest - et pereema peab hetkel kohe poodi minema; et hull värk jah, et nii külmaks on läinud, kui eelmine nädal oli just nii soe, et pluusigagi oli palav; et homme minnakse terve perekonna ja sõpradega nädalavahetuseks telkima imeilusa järve äärde; uurib lisaks kuidas ränduritele Uus-Meremaa meeldib ja et ta peab hommikul vara minema uue võidusõiduhobusega trenni ja nii tore, et Marika ja Tom tulid. (Esther lahkub poodi, Tim, Tom ja Marika seisavad parklas edasi).

Tegevuskoht: parklast jälgitav heinamaa
Kogu eelneva parklas aset leidnud sissejuhatava vestluse vältel on sealsamas aia taga jalalt jalale tammunud värskelt lõigatud soenguga (moekas pott ehk paks tukk ja lühike lakk) pontsakas poni. Heinamaal paistab veel mitu hobust, kuid poni on teistest eraldatud ning seisab veidi solvunud näoga suure puuhalu hunniku ees ning põrnitseb seda üksisilmi. Ponil on dieet, täpsemini valik, kas järada puuhalgu või siis mitte süüa.

Ei-tea-kust ilmuvad äkki kaks armsat pikkades suvekleitides tüdrukut, Susie (kolmene, paljajalu ja seljakotiga) ja Alex (viiene ja kummikutes), kes eneseteadlikult ronivad üle lattidest aia dieedil oleva poni juurde. Susie Barbie-seljakotist ilmuvad välja erinevad harjad ning tüdrukud näivad teadvat, mis on sobiv poni tuka ning mis karva jaoks. Poni kuuletub hoolikalt oma kahe printsessi nõudmistele, laseb oma lakka kammida, tõstab kuulekalt ühe jala teise järel üles, et tüdrukud saaks tema rautatud kapju harjata. Tim ei suuda varjata oma vaimustust kahe inglikese üle ning hõikab vahele „Vaaaaata vaid! Kessseee need tulid! Mis nad küll teevad?!!”.(Poni ei lähe kuhugi, tüdrukutel saab varsti villand ning nad lippavad edasi. Kolmik Tim, Tom ja Marika lahkuvad parklast).

Tegevuskoht: hobusetallid
Tim näitab ränduritele öömaja. Valida on kahe variandi vahel – kuurist kohandatud hobuse- ja šotiteemaliste vidinatega külm toake või siis rõskes hobusetallis kaks „riiulit”, mis meenutavad narisid. Marika ja Tom valivad oma tagasihoidlikkuses esimese variandi. WC ja dušš on kõrvaltallis ning nende vahel asub Timi kurikuulus baar.

Talli ees seisab truult koer Oscar, kes on peremehe ja külaliste tegemisi jälginud juba saabumisest saadik. Oscar ei jaksa enam kauem kannatlik olla ning teeb külalistele selgeks, et üle kõige maailmas meeldib talle, kui seda käbi, mis tal hetkel suus on, kuhugi visatakse ning siis ta saab sellele järele joosta ning tagasi tuua, et seda talle uuesti visatakse. Ja eriti tore on, kui seda tehakse hästi kaua aega. Esialgu testib Oscar Tomi mängulusti – aga üle kahe korra viskamisest ei taha Tom kuuldagi. Seejärel katsetab Oscar Marikaga – sama igav inimene, kes ei viitsi käbi loopida. Oscar proovib veenmiseks erinevaid tehnikaid – mängeldes ja kurva pilguga ja anuvalt – aga ei midagi. (Kogu seltskond lahkub tallide juurest, Oscaril endiselt käbi hambus).

Tegevuskoht: Tim ja Esther blacki hobusetallide, heinamaa ja maja vahel asuv parkla
Esther on ikka poes, Tim toimetab midagi hobustega heinamaal, Tom istub terrassil ning Marika seisab kõike uudistades poni aia ääres. Parklasse sõidab auto, kust väljuv naine teretab ning läheb rutakalt majja, kust ta mõne aja pärast väljub valge veini klaasiga. See on Estheri õde, 42-aastane, kolis äsja siia Šotimaalt, kuhu jättis maha oma mehe ja täiskasvanud lapsed ning planeerib järgmisel nädalavahetusel kohaliku maooriga abielluda.

Tegevuskoht: maamaja terrass
Susie ja Alex leidsid kapist õhtuks mõeldud magustoidu ning on ametis kiirelt selle pugimisega enne päris õhtusööki või enne kui keegi nad avastab. Estheri õde väljub toast meeldivalt rõõsa ning veinise olemisega ning uurib maad Eesti kohta ning räägib oma elu suurtest ümberkorraldustest. Marika ja Tom istuvad terrassil ja naudivad kohalikust poest 60 krooniga ostetud imelist Villa Maria Malborough Sauvignon Blanci.

Oscar, kelle rändurid on vahepeal Käbiks ristinud, istub sama truult nende juures, peaaegu ribalateks näritud käbi suus ning teeb maailma kõige kurvemaid silmi. Marika ei suuda kauem sellisele pilgule vastu panna ning viib läbi – „mina-viskan-sina-too-ära-sessiooni”. Vana koer jookseb järjest umbes 10 minutit, kui ühtäkki, selle asemel, et käbi Marika jalge ette tuua, läheb ta ja viskab murule kõhuli. Marika võitis!

Õues on külm – Marika ja Tom on kõik oma soojad riided selga pannud, poest saabub suurte poekottidega lühikeste varrukate väel Esther ja kaob tuppa lastele süüa tegema. Õde käib mõned korrad tühja klaasiga toast sisse ja täis klaasiga terrassile. Hoovi saabub järgmine auto, kust väljub kogukas ja tõsise olemisega maoori mees. Mees läheb tuppa ning mõne aja pärast viib ta oma sopsus pruudi koju ära.

Terrassile saabub Tim, et ränduritega maast-ilmast rääkida. Tim selgitab, et ta on lambavilla konsultant, kes nõustab kohalikke lambakasvatajaid, kuidas paremat villa toota ning samuti korraldab villa oksjoneid. Tim armastab lambavilla ning rändurite hinnangul on ilmselt Uus-Meremaa parim villa müügimees – ta võtab oma tööpäevast ette jäänud lipsu eest ning räägib põlevate silmadega, kuidas villast tooted on maailma parimad – kuuma ilmaga ei higista ning külma ilmaga on soe. Juttu jätkub, ikka teemal, et kuidas lambafarmeritel läheb ning et tänapäeval ei ole lambavillast asjad enam sellised vanaema-soki-karedad, vaid pehmed, kerged ning õhulised. Tim krabab tõestuseks omal villase kampsuni seljast ning palub Marikal seda kaaluda. Marika on üllatunud, et tõepoolest on tegu mõnusa materjaliga. Tim pritsib lammastega seotud fakte nagu varrukast - selgub, et Uus-Meremaal on 43 miljonit lammast, kuid viimasel ajal on lammaste ja lambakasvatajate arv vähenenud, sest villa hind maailmaturul on nii oluliselt langenud ning farmerid võtavad endale pigem lehmad. Nimelt piima maailmaturuhind on viimastel aastatel oluliselt üles läinud, mistõttu piimakarja pidamine on muutunud lambapidamisest tulusamaks ning üleüldse pidavat lambapügamine olema üks keerulisemaid töid. Marika uurib perspektiivi hakata lambafarmeriks. Tim selgitab, et lambafarm tasub end siis ära, kui seal on vähemalt 3000 lammast. Maa on kallis ning lamba pügamine on kallis, kuid see annab elustiiliäriks piisavat sissetulekut. Marika otsustab loobuda. (Marika, Tom ja Tim on terrassil, Esther on toas ja Oscar on taaskord valmis käbimängu mängima)

Tegevuskoht: 100-aastase maja köögis ja elutoas
Perekond Blackid elavad linnast 10 minuti sõidu kaugusel, vana maja on veidi väsinud, aga armas, maja taga on paar meetrit muru, peale mida algab lõputu hobuste heinamaa. Susie ja Alex on magama saadetud (selle pere lapsed lähevad kell 7 magama?!), Esther teeb süüa ning Marika ja Tom pommitavad teda küsimustega. Esther armastab hobuseid ning Timi ning nad on abielus olnud juba 10 aastat. Põhiliselt on ta oma elus hobuseid treeninud, polo mänginud, vahepeal kaks imetoredat last saanud, välja töötanud beebiriiete brändi, selle maha müünud, hetkel ta tööl ei käi, vaid kasvatab lapsi ja hobuseid. Lisaks treenib ta ühte oma uut hobust võidusõiduhobuseks ning kavatseb temaga raha teenima hakata ning ta pea pulbitseb uutest erinevatest äriideedest. Nad armastavad Uus-Meremaa elu, sest see on rahulik ja lihtne. Rääkimata sellest, et Uus-Meremaa on ideaalne koht tegemaks nädalavahetustel väljasõite loodusesse, olgu see siis telkima, matkama või talvel suusatama.. Tim ajab telefoni teel villäri. Vahepeal seltskond sööb ja joob veel veini ning alustatakse uue nurga alt lambavilla juttu. Tim tutvustab tooteid, mis on peenvillased ning sobivad nii nõudlikule välisportijale, kui aluspesuks kui igaks elujuhtumiks. Seltskond jõuab järeldusele, et see toode müüks isegi Eestis ning lüüakse käed, et Eesti-Kiwi ühisfirma hakkab turgu uurima. (Esther läheb magama, sest kell 7 hommikul on võidusõiduhobuse trenn ning ülejäänud seltskond jaurab edasi).

Tegevuskoht: Hobusetalli baar
Tim on ise hobusetallist kohandanud baari – leti, toolide, külmkapi, korraliku muusikasüsteemi, violettvalguse ning kohe kohe saabuva õlleautomaadiga. Ideaalis võiksid siin varsti õhtuti vaikiva kokkuleppena koguneda külamehed ning ka mõned seljakotirändurid, kellele Tim saab siis jooke müüa ning muusikat mängida, Tim näitab ränduritele uhkusega seinale kinnitatud erinevatelt jahtidelt toodud trofeesid (enamasti jänesekõrvad) ning oma innovaatilist pudelite ja purkide sorteerimissüsteemi –seinas on üks ava, kuhu pudelid ja purgid panna, kuid enne seda tuleb keerata kangi vastavalt kas ühele või teisele poole ning sorteerimine toimubki iseenesest. Seinal on ka lõputult läbi aegade kasutuses olnud suuski. Baari ilmub ka Käbi-Oscar, käbi endiselt suus ning silmis endiselt anuv pilk. Dringime, jutustame, imetleme, räägime filmidest ja muusikast, naerame, mõtleme välja uusi kokteili nimesid, mis ideaalis võiksid sisaldada sõna black oma nimes... Käin välja „meet joe black”, „men in black”, „blackberry”, ”blacksmith”, „black.... (Tom on juba varem loobunud ja läinud magama. Kui rohkem musti sõnu meelde ei tule, annan ka mina alla. Tim jääb oma baari edasi ning Oscar magab diivanil).

Tegevuskoht: Ratsutamise temaatiline tuba
Jääkülmas toas on kosta Tomi nohinat, Marika hiilib tuppa, ühtegi riiet ära ei võta, surub mütsi kõvemini pähe, ronib magamiskotti ja jääb ka magama... mõeldes, et nii tore on leida toredaid inimesi olenemata, kus maailmaotsas sa oled ning kui palju sinu oma elustiil mõne teise inimese elust erineb.

Marika

Kommentaare ei ole: